Meslek Seçimi

Mesleğiniz tüm yaşamınızı etkileyebilen önemli seçimlerinizden biridir. Bu aşamada doğru ve yerinde bir karar verebilmeniz için öncelikle “kendinizi” ve “meslekleri” tanımalısınız. Bu bilgileri bizzat çalışanlardan da öğrenmeniz mümkündür.

Kendinizi Tanımak için Yapabilecekleriniz:

• Psikolojik danışma merkezlerinde kendini tanıma amaçlı testler uygulanmaktadır. Sizde bu testler aracılığıyla ilgi alanlarınızı, kişilik özelliklerinizi ve yeteneklerinizitanıyabilirsiniz.

• Yetenek ilgiyi, ilgi de bilgiyi doğurur. Bu amaçla öğrenmekten zevk aldığınız, okulda daha başarılı olduğunuz derslerin ağırlıklı okutulduğu bölümlere yönelmeniz yerinde olur. Örneğin, matematik, fizik dersleri size zor geliyorsa Elektronik, Bilgisayar,Elektrik gibi bölümleri seçmenizi önermeyiz. Buna karşılık tarih dersinde başarılıysanız örneğin Uluslararası İlişkiler bölümünü seçmeyi düşünebilirsiniz. Kısacası üniversitede okuyacağınız bölümleri araştırırken okutulan dersleri iyice inceleyin.

• Çocukluk ilgilerinizi de göz önünde bulundurmanızda yarar var. Örneğin: küçükken,oyuncakların ve evdeki aletlerin içini merakınızı gidermek ya da tamir etmek için açıp baktığınız oldu mu? Belki de bu nedenle anne babanız “oyuncaklarınızı ve evdeki aletleri bozduğunuz” için size kızmış olabilir. Ancak bu davranışınız sizde mekanik ilgi ve yeteneğinizin gelişmiş olması anlamına gelebilir. Böyle eğilimi olan kişilere Makine, Elektrik, Elektronik, Bilgisayar ile ilgili bölümleri özellikle öneririz.

• Küçükken minik ticaretler yapıyorsanız, para hesaplarına, matematik problemlerine ilgili duyuyorsanız bu da sizin ticari ilginizin olduğunu gösterebilir. Böyle özellikleriniz varsa hangi işi yaparsanız yapın o işin ticaretinde başarılı olma olasılığınız fazla olabilir. Bu tür ilgisi olanlara özellikle İktisadi İdari Bilimler Fakültesine bağlı bölümleri öneririz.

• Küçükken daha çok yalnız başınıza mı yoksa grupla birlikte mi oynamaktan hoşlanırdınız? Genelde başkalarıyla işbirliği gerektiren işleri mi, yalnız başınıza çalışabileceğiniz işleri mi tercih edersiniz? Buna dayanarak mesleğinizden bu özelliği taşıyıp taşımadığına dikkat edin.

• Çalışma saatleri de işinizde önemli bir yer tutar. Örneğin; Düzenli çalışma saati olan işler (öğretmenlik, bankacılık, laborantlık, kütüphanecilik vb.) olduğu gibi çalışma saati düzenli olmayan işler de vardır. Örneğin, psikolog, mimar, endüstri tasarımcısı,yazar işlerini kendi istediği saatlerde yapabilme olanağına sahiptir. Ancak doktor,turizm-otel işletmecisi, diplomat, reklamcı, radyo televizyon sinemacı, halkla ilişkiler ve tanıtımcı için işlerinin çalışma saatleri, kendi istekleri dışında değişkenlikler gösterebilir.

• Büro ortamında çalışmayı mı yoksa açık havada ve değişik mekanlarda çalışmayı mı seversiniz? Bu konuda bazı meslekler her ikisini de olanak sağlar. Örneğin, inşaat, makine, elektrik, radyo-tv-sinema gibi birçok alanda hem büroda hem de büro dışında çalışma olanağı bulabilirsiniz. Buna karşılık Mimarlık, Kütüphanecilik, Diş Hekimliği, Doktorluk, Bankacılık, Psikolojik Danışmanlık, Bilgisayarla ilgili alanlar, ağırlıklı olarakbüroda çalışmayı gerektirir. Bazı meslekler ise büroda çalışma olanaklarının yanı sıra ağırlıklı olarak dış mekanlarda çalışmayı gerektir. Bu tür mesleklere Kaptanlık, Arkeoloji, Peysaj Mimari ve Çevre Tasarımı, Turist Rehberliğini örnek olarak verebiliriz.

• Başkalarına yardım etmekten haşlanıyorsanız Psikolog, Öğretmen, Avukat, Sosyal Hizmet Uzmanı, Doktor, Hemşire, Ebe, Turizm Otelci olmak sizi mutlu edebilir.

• Hemen hemen birçok meslekte ün sahibi olabilirsiniz. Ancak özellikle Kamu Yöneticisi, Gazeteci, Avukat, Radyo-TV-Sinemacı, Doktor, Öğretmen, Sporcu, Edebiyatçı, Psikolog, Sanatçı (konservatuar ve güzel sanatlar fakülteleri) olmanız durumunda daha çok tanınabilirsiniz.

• Her işe yarışma az da olsa vardır. Ancak Bankacılık, Turizm Otelcilik, Reklamcılık, Gazetecilik, Radyo-Televizyonculuk, Ticaret, Borsa, Yöneticilik ve Bilim gibi alanlarda daha çok yarışmanız gerekebilir.

• Yaratıcılığınıza güveniyorsanız bunu birçok meslek dallarında kullanabilirsiniz. Ancak ağırlıklı olarak kullanıldığı mesleklerden bazıları şunlardır: Reklamcılık ve Metin Yazarlığı, sanatın her alanı, Peysaj Mimari ve Çevre Tasarımı, Öğretmenlik (özellikle öğretim teknikleri açısından), Mimarlık vb.

• Kuşkusuz ki her meslekte yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Bununla birlikte bazı mesleklerde bu oran daha fazla olabilir. Ancak unutmamalısınız ki severek yaptığınız, ilgi ve yeteneklerinize uygun hemen her meslekte öncelikle başarıyı yakalayabilir dolayısıyla da yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın